Hayvanseverlerden sokak köpekleriyle ilgili ‘yasa tasarısı’ tepkisi: ‘Bizi kutuplaştırıyorlar… Tek çözüm kısırlaştırma’

Sokak hayvanlarına yönelik hazırlandığı ileri sürülen yasa tasarısına dair haberlerde yer alan ifadeler karşı çıkan hayvanseverler TBMM’deki Mlili Egemenlik Parkı’nda bir araya geldi. İstanbul, Ankara ve Antalya’da da açıklamaların yapıldığı buluşmada, “Hayvan, yaşam, özgürlük”, “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin”, “Katilleri topla, hayvanları değil” sloganları atıldı. Sözü edilen yasa teklifinin hayvanları korumak değil “öldürmek” olduğunu söyleyen hayvanseverler, bir araya gelerek basın açıklaması ve ardından bir süre oturma eylemi gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını okuyan Hayvan, Yaşam, Özgürlük İnisiyatifi kurucularından Güliz Gündüz, şunları söyledi:

” ‘Tecrit ve katliam odaklı’ yasa tasarısına karşı, sokakta yaşayan köpekleri, yani mahalle sakinlerimizi savunmak için buradayız, tek bedeniz. ‘Ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli’ gibi yumuşatılmış ifadeler ile sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik ‘etik dışı ve kanun dışı’ uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız.

“BİZİ KUTUPLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYORLAR”

Hayvanlarla birlikte içine çekildiğimiz nefret örgütlenmesi yeni değil. 2000’li yılların ortalarından bu yana sokakta yaşayan hayvanları toplamak, hapsetmek ve öldürmek için hep aynı tehditle karşı karşıya bırakılıyoruz. Yıllardır ismini hak etmeyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ‘kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat’ ilkesini temel alan 6’ncı maddesini delmek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı’yla bir mücadele içindeyiz’. Hayvanları ve haklarını korumakla yükümlü olanlar, bizzat onları yok etmeye ve suç işlemeye devam ediyor. Halkın oylarıyla seçilmiş vekiller, bizzat bizi kutuplaştırmaya ve halkın hassas dengelerini bozmaya devam ediyor.

“BELEDİYELERİN SUÇUNU KÖPEKLERE ATAMAZSINIZ”

20 yıldır kanunda yer alan yükümlülüklerini yerine getirmeyen, yani hayvanları kısırlaştırmayan, besleme, bakım ve rehabilitasyonlarını yapmayan, onları başka ilçelere, ormanlara, çöplüklere atan ve popülasyonun artmasına sebep olan belediyelerin suçunu köpeklere atamazsınız. Hissiz birer eşyaymış gibi, hayvanların kataloglardan, internetten, merdiven altından yasal ve yasa dışı üretimine, satışına ve ticaretine izin verip hayvan terk etme fiillerine caydırıcı cezalar getirmeyen yasa yapıcıların sorumluluğunu köpeklere yıkamazsınız.

“BİLİMSEL OLAN KISIRLAŞTIRMAK, ÜRETİMİ SATIŞI YASAKLAMAK”

Yapmanız gerekenlerin hiçbirini yapmayıp hayvanları hedef gösteremezsiniz. Yok etmeye çalıştığınız milyonların hak ve adalet anlayışı, beraber yaşamayı nesilden nesile aktarmaya devam eden kültürel kodlarımız buna izin vermeyecek. Etik, bilimsel ve yaşam hakkından taraf olan tek çözüm kısırlaştırmak, yerinde yaşatmak, üretim ve satışı yasaklamaktır.”

BEŞİKTAŞ’TA DA AÇIKLAMA YAPILDI

İstanbul’da yaşatan hayvanseverlerden oluşan bir grup ise Beşiktaş İskele Meydanı’nda buluştu. “Hayvana, tüm doğaya özgürlük” sloganları atıldı. Bir hayvansever ise “İstanbul’da dahi 10 belediyenin kısırlaştırma birimi yok. Türkiye’de 1150 belediyenin kısırlaştırma birimi yok. Bu olmayan yerlerde hayvanseverler insanlar emeği ve kaynaklarıyla elinden geleni yapıyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir